Polatli Fan Club - En Eğlenceli Site
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Polatli Fan Club - En Eğlenceli Site

Tüm Türkiye & Polatlı Gençliği Burada Sen Neredesin ¿

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
En iyi yollayıcılar
By Poyraz
OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM I_vote_lcapOSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM I_voting_barOSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM I_vote_rcap 
AXi-bgirl
OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM I_vote_lcapOSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM I_voting_barOSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM I_vote_rcap 
By-PaŞhA-
By Cansın
sckn06
bilge_geceyolculari
merve
bgirl axi
prety''im
POYRAZLI SALİH
En son konular
» Komik ResimLér :)
OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM Icon_minitimePerş. Ocak 14, 2010 5:35 pm tarafından By Poyraz

» İŞTE MODİFİYE HARİKASI: ABT MODİFİYE Tarafından Yapılmış GOLF VI GTI
OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM Icon_minitimePerş. Ocak 14, 2010 5:17 pm tarafından By Poyraz

» tuvalet muhabbetleri:D mendille girinizzzz:D:D
OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM Icon_minitimePtsi Ocak 05, 2009 1:21 pm tarafından By Poyraz

» MSNde durumların anlamları
OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM Icon_minitimeÇarş. Eyl. 17, 2008 4:55 pm tarafından By Poyraz

» break dance resimleri
OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM Icon_minitimeÇarş. Eyl. 17, 2008 4:54 pm tarafından By Poyraz

» Komik Karikatürler XD xD çok komikkk gir bak
OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM Icon_minitimeÇarş. Eyl. 17, 2008 4:37 pm tarafından sckn06

» BayanLarın 5o Sorunu oLmayan özeLLikLéri :D
OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM Icon_minitimeSalı Eyl. 16, 2008 9:24 am tarafından By Poyraz

» oYuNLaaaRRR
OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM Icon_minitimePtsi Eyl. 15, 2008 3:58 pm tarafından sckn06

» Rock müzik....
OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 10:00 pm tarafından By Poyraz

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
TakvimTakvim
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Sosyal yer imi
Sosyal bookmarking sitesinde Polatli Fan Club adresi saklayın ve paylaşın
Ortaklar
free forum
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde Polatli Fan Club - En Eğlenceli Site adresi saklayın ve paylaşın
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 44 kişi Çarş. Ağus. 09, 2017 12:57 am tarihinde online oldu.

OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM

YazarMesaj
By Cansın
Admin
By Cansın

OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM Empty
MesajKonu: OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM   OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM Icon_minitimePerş. Eyl. 04, 2008 2:50 pm

Islâm ülkelerindeki ilmî hayatin gelismesinde XI. asrin müstesna bir yeri vardir. Zira bu asirdan itibâren sistemli bir egitim ve ögretim mahalli olarak medreseler, halkin kültürel ve dinî anlayis bakimindan yetisip gelismesinde faal bir rol oynamaya basladilar. Osmanlilar döneminde ise medreseler, hem program,hem de mimarî sahada büyük bir yenilik ve ilerleme kayd ettiler. Bu bakimdan, Osmanli sehirlerinin fizikî gelismesinde de medreselerin önemli bir yeri oldugu söylenebilir.

Osmanlilar, medrese egitimi ve dolayisiyla ilim ve bu sahanin adamlarina deger verdiklerinden, bunlarin tahsil ve egitim konusunda karsilasabilecekleri her türlü sikintiyi ortadan kaldirmaya çalismislardi. Bu devlette ilim ve mensuplarina itibar edilip saygi gösterildigi için Iran, Turan, Horasan, Dagistan, Hindistan, Buhara, Haleb, Sam, Misir ve Karaman gibi birçok Islâm ülkesinden bilginler Istanbul'a akin etmisti. Bu akin sebebiyle devletin merkezi olan Istanbul, yavas yavas Islâm dünyasinin ilim merkezi haline gelir.

Osmanlilar, medreselerdeki egitim ve ögretim faaliyetlerini vakiflar vasitasiyla devam ettirdiler. Fatih Sultan Mehmed'in, Istanbul'u feth eder etmez "Sahn-i Semân" medreselerini tesis ettirmesi ve bunlarin giderlerini saglamak için vakif kurmasindan sonra, devlet merkezi oldugu gibi ilim merkezi haline de gelen Istanbul'da basta hükümdarlar olmak üzere sultanlar, vezirler, ilim adamlari, bazi saray mensuplari ve maddî durumu iyi olan halk tarafindan pekçok medrese insa olunmustu. Yalniz Mimar Sinan'in bas mimarligi sirasinda Istanbul'da insa edilen medreselerin sayisi, 6'si Süleymaniye medreseleri olmak üzere 55'i bulmaktadir. XVII. asrin son çeyregi basinda ise Istanbul'daki medrese sayisinin 126'ya ulastigi görülmektedir. Fetihten XIX. asra kadar Istanbul'da insa edilen medrese sayisi 500'ü asmaktadir. Ancak bunlarin büyük bir kismi yangin ve deprem gibi tabiî âfetlere maruz kalarak yikilip yok olmus veya terk edilmistir.

Orta ve yüksek ögretimi gerçeklestiren Osmanli medreselerinin ilki, Orhan Gazi tarafindan 731 (1330) tarihinde Iznik'te açilmisti. Orhan Gazi, bu medrese için vakiflar kurmustu. Geliri, medrese, müderris ve talebeye tahsis edilen vakif köyler, her türlü "Tekâlif-i Örfiyye"den (Örfî vergiler) muaf idiler. Nitekim Orhan Gazi'den çok daha sonraki tarihlere uzanan 27 Cemayizelevvel 1136 (23 Subat 1724) tarihli bir "arz" (arsiv belgesi), Iznik'e bagli Kozluca Köyü'nün, adi geçen medreseye vakfedildigini göstermektedir.

Ilk dönem Osmanli ilim hayati hakkinda bilgi veren D'Ohsson'a göre Osmanli Devleti'ndeki ilmî faaliyetler, daha Osman Gazi döneminde baslamisti. O, bu konuda su bilgileri vermektedir: "Osman Gazi, Sögüt'te yeni imparatorlugun temelini atarken hazine ve silah ile beraber ilmî ve kültürel faaliyetlere karsi da gayet mütesebbis idi. Ilmî yönden ilerlemeyi ve en azindan eski medreseleri olduklari gibi muhafaza etmeyi arzu ederdi. Veliahdi ve oglu Orhan Gazi, Iznik'te imparatorluk camiini yükseltirken orada bir de, bir asri mütecaviz bir zaman boyunca Osmanli medreselerinin en yüksegi olarak bakilacak olan bir medrese yaptirdi. Yeni kurulmus (731/1330) ve kendi ismi ile adlandirilmis olan bu medresenin idaresi, Islâm âlemindeki diger bütün medreseler gibi müderris titri altinda Seyh Davud-i Kayserî'ye verildi."

Iznik, bir ilim merkezi olarak önemini XV. yüzyilda da korumus ve bu yüzden sehre "âlimler yuvasi" ünvani verilmisti. Iznik Medresesinin yetistirdigi ünlü âlimlerden biri de Osmanlilarin ilk Seyhülislâmi Molla Fenarî'dir. Osmanlilarin, ilk birbuçuk asir içinde yaptirmis olduklari medreselerin derece ve sinif itibariyle en mühimleri Iznik, Bursa ve Edirne'de idi. Devletin kurulusu esnasinda Iznik Medresesi, beyligin birinci sinif medresesi idi. Bu medresede yapilan egitim ve görülen ögretimin derecesi hakkinda kesin bir bilgiye sahip olmamakla beraber, müderrisligine (Ögretim Üyeligi'ne) tayin edilmis olan sahislar, bunlarin hayatlari ve eserleri, dolayisiyla ilmî kapasiteleri tedkik edilecek olursa bu medresenin oldukça yüksek seviyede bir egitim ve ögretim kurumu oldugu düsünülebilir. Gerçekten Kahire'de ihtisasini yapip memleketine dönen ve orada birçok talebe yetistiren Davud-i Kayserî (öl. H. 751/M. 1350)'nin söhretini duyan Orhan Gazi, onu Kayseri'den getirterek Iznik'te yaptirdigi medreseye müderris olarak tayin eder. Iznik medresesinin ilk müderrisi olan Davud-i Kayserî, Muhyiddin Arabî'nin üvey oglu Sadreddin Konevî'nin halifelerinden tefsir sahibi ve Muhyiddin Arabî'nin "Fusûsu'l-Hikem" adli eserini serheden Kemaleddin Abdurrezzak el-Kâsî (öl. 1329)'nin halifesi olup yüksek tahsilini Misir'da yapmisti. Davud'un halefleri olan Taceddin el-Kürdî ve Alaeddin el-Esved de devrin büyük bilginleri arasinda sayiliyorlardi. Bu nokta göz önünde tutulursa Iznik Orhaniye medresesini yüksek seviyeli egitim ve ögretim veren bir müessese olarak kabul etmek gerekir.

OSMANLILARDA EGITIM VE ÖGRETIM
1 sayfadaki 1 sayfası